Верифицирано

Прободен 17-годишник во автобус, бил член на Комитите

12:31 Jul 21 2018 Gjorce Petrov, Skopje, Macedonia

Опис
На 21.07.2018 година околу 23,15 часот во градски автобус со број 22, кој сообраќал на релација Центар – Волково, во близина на Поликлиниката – Ѓорче Петров, вербална расправија на две групи прераснала во физичка пресметка, при што бил повреден еден од учесниците бил повреден со нож. Повредениот е малолетник (17). Две лица се приведени во полициска станица. На социјалните мрежи кружат информации дека нападнатиот е член на навивачката група на фубалскиот клуб Вардар – Комити, а двајцата напаѓачи се дел од ривалската навивачка група Шверцери на Шкупи од Чаир. Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.
Повеќе податоци
Вид на инцидент? (можни се повеќе одговори): Насилство

Незадолжителни податоци – Опис на сторителот


Веродостојност: UP DOWN 0

Повеќе пријави

Напад врз трансродово лице во Ѓорче Петров

12:14 Oct 13, 2013

н. Ѓорче Петров, Скопје, 0.17 Kms

Нападнати малолетници во Ѓорче Петров

21:35 Sep 07, 2018

Ѓорче Петров, Скопје, Македонија, 0.39 Kms

Каменувани возила на учесници на митинг на ДУИ

13:03 Apr 04, 2014

н. Влае, Скопје, 0.39 Kms

Прободен малолетник во Ѓорче Петров

22:30 Apr 07, 2018

Angel Vinicki, 0.49 Kms